ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2023 року

м. Київ

справа №826/4958/18

адміністративне провадження № К/9901/10408/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий суддя - Стародуб О.П.,

судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,

розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Кабінету Міністрів України на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 (судді - Бєлова Л.В., Аліменко В.О., Безименна Н.В.)

у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи - Пенсійний фонд України, Міністерство соціальної політики України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати незаконними:

- п.п. № 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам";

- зміни до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103;

- додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, зміни до якого внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_1 покликався на те, що норми оскаржуваної постанови щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій не відповідають Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей», оскільки скасовують надбавки, доплати, підвищення та премії, які отримувались під час служби та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.

Внесені зміни до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, на думку позивача, мають похідний зміст п.1 Постанови №103, відповідно, також є незаконними.

Також позивач покликався на те, що в довідці про розмір грошового забезпечення, яка є додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, відображені не всі види грошового забезпечення військовослужбовців.

РІШЕННЯ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2018 у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що приймаючи оскаржувану постанову, відповідач діяв у межах та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 апеляційну скаргу позивача задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2018 скасовано. Провадження у справі закрито.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та закриваючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що предметом спору у цій справі є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, який поширюється на невизначене коло осіб, а судовим рішенням у справі №826/3858/18 вже вирішено питання законності нормативно-правового акту, положення якого визнано протиправним і нечинним рішенням суду, яке набрало законної сили.

Колегія суддів дійшла висновку, що спір між позивачем та Кабінетом Міністрів України щодо його нормативно-правового акту вже вирішено судом, тому це є підставою для закриття провадження у справі на підставі пункту 6 частини 1 статті 238 КАС України.

ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ, ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

З ухваленим рішенням суду апеляційної інстанції не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій, покликаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги відповідач покликається на те, що судом апеляційної інстанції не враховано, що відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України наділений правом встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями уряду України, визначеними в п.п.2, 3 ст.116 Конституції України.

Також відповідач покликається на те, що при ухвалені оскаржуваної постанови суд апеляційної інстанції не навів обґрунтувань щодо того, яким чином будуть поновлені права позивача, у випадку скасування оскаржуваних пунктів постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.

Крім того, відповідач покликається на те, що скасовуючи рішення суду першої інстанції та закриваючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції не здійснив перевірку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції.

Третя особа Міністерство соціальної політики України у відзиві на касаційну скаргу просила задовольнити касаційну скаргу Кабінету Міністрів України.

ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Відповідно до частини 2, 3 ст. 264 КАС України, право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

Судом встановлено, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам», якою, згідно оскаржуваних пунктів, вирішив:

Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Позивач, вважаючи, що оскаржувана постанова є протиправною звернувся із даним позовом до суду.

Спірні правовідносини в цій справі виникли щодо оскарження правомірності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України в частині регулювання питання пенсій особам звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям осіб, дія якого поширюється на невизначене коло осіб, які є суб`єктами цих правовідносин.

Одночасно, суд зазначає, що правомірність пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» вже була предметом судового розгляду і рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України - залишено без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін.

Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішення судів у справі № 826/3858/18 залишено без змін.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили.

Таким чином, оскаржувані у цій справі положення нормативно-правового акту визнано протиправними і нечинними рішенням суду у іншій справі і таке рішення набрало законної сили.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження нормативно-правових актів суб`єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили.

За таких обставин апеляційний суд обґрунтовано прийняв рішення про закриття провадження у справі відповідно до пункту 6 частини 1 статті 238 КАС України.

Покликання відповідачем в обґрунтування касаційної скарги на те, що судом апеляційної інстанції не перевірено законність дій відповідача, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та дотримання норм процесуального права, а також яким чином задоволення позовних вимог захистить права позивача, є безпідставним, оскільки вирішення таких питань здійснюється судом під час розгляду справи по суті.

Водночас, наявність передбачених статтею 238 КАС України підстав для закриття провадження у справі виключає можливість її розгляду по суті, а відтак і вирішення питань, які стосуються предмету спору.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи викладене, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції залишенню без змін.

Керуючись статтями 345 349 350 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишити без задоволення, а постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 у справі №826/4958/18 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

А.А. Єзеров

В.М. Кравчук