ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2020 року
м. Київ
Справа № 904/2055/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Кондратова І.Д., Мамалуй О.О.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши матеріали касаційної скарги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Святослава Хороброго-33"
на рішення Господарського суду Дніпропетровської області
(головуючий суддя - Новікова Р.Г.)
від 09.09.2019
та постанову Центрального апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Кузнецова І.Л.; судді: Кощеєв І.М., Орєшкіна Е.В.)
від 09.06.2020
у справі № 904/2055/19
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Святослава Хороброго-33"
до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"
про скасування оперативно-господарської санкції,
за участю представників учасників справи:
позивача - не з`явився;
відповідача - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" звернулось до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" з позовом про скасування оперативно-господарської санкції Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", оформленої протоколом №3-36 від 26.03.2019 засідання комісії по розгляду акта про порушення №121748 від 11.03.2019, щодо нарахування Об`єднанню співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" вартості необлікованої електричної енергії у сумі 99 548, 30 грн.
1.2. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неправомірність висновків відповідача про наявність підстав для донарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 09.09.2019, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.06.2020, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
2.2. Суди попередніх інстанцій виходили з того, що акт про порушення №121748, складений представниками відповідача 11.03.2019, містить всі вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії.
Також господарські суди встановили обставини порушення позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке полягає у самовільному підключенні струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі ОСББ "Святослава Хороброго-33" поза приладом обліку без порушення схеми обліку.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи
3.1. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 09.09.2019 та постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.06.2020, Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" подало касаційну скаргу, в якій просить справу № 904/2055/19 передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду; скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" задовольнити.
3.2. Як підставу касаційного оскарження Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" зазначає пункт 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України та посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: щодо відсутності між сторонами справи на момент складання акта про порушення та прийняття оскаржуваного рішення комісії договору про постачання електричної енергії.
Також підставою для касаційного оскарження зазначає пункт 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України та посилається на те, що судом апеляційної інстанції не встановлено тієї обставини, за яким же саме договором було здійснено нарахування вартості отриманої електричної енергії, оскільки договір від 29.03.2018 між ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" (постачальником) та ОСББ "Святослава Хороброго-33" (споживачем) про постачання електричної енергії №02085-00, на який посилається суд, припинив свою дію з 01.01.2019. Станом на час виникнення спірних правовідносин (11.03.2019 року, дата складання спірного акта про порушення): ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (інша юридична особа, що не була залучена до участі у справі) виступала постачальником електричної енергії (та з якою укладено відповідний публічний договір про постачання електричної енергії); АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" виступало оператором систем розподілу, та з яким укладено публічний договір про надання послуг з розподілу електричною енергією.
3.3. Обґрунтовуючи наявність підстав для передання даної справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" зазначає про те, що виключна правова проблема в даній справі полягає у відсутності чітких правових підходів у питанні можливості отримання вартості необлікованої електричної енергії оператором систем розподілу у взаємозв`язку зі статтями 11 22 611 Цивільного кодексу України та статей 216 218 224 Господарського кодексу України, статей 8, 77 Закону України "Про ринок електричної енергії". При цьому скаржник вказує на те, що відповідно до даних з Єдиного реєстру судових рішень, вказана проблема є актуальною для широкого кола осіб у зв`язку з масовим розглядом аналогічних справ як за позовними заявами операторів систем розподілу про стягнення необлікованої (недоврахованої) електричної енергії, так і для споживачів про скасування рішення про нарахування вартості необлікованої (недоврахованої) електричної енергії.
Відповідно до частини 5 статті 302 Господарського процесуального кодексу України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.
За змістом наведеної норми права для передачі справи на розгляд до Великої Палати Верховного Суду необхідна наявність виключної правової проблеми з урахуванням кількісного та якісного показників. Тобто правова проблема наявна не в одній конкретній справі, а у невизначеній кількості справ, які або вже існують, або можуть виникнути з врахуванням правового питання, щодо якого постає проблема невизначеності; існують обставини, з яких вбачається, що відсутня стала судова практика у відповідних питаннях, поставлені правові питання не визначені на нормативному рівні, відсутні процесуальні механізми вирішення такого питання тощо; як вирішення цієї проблеми вплине на забезпечення сталого розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики.
Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду відповідно до положень частини 5 статті 302 Господарського процесуального кодексу України, Суд, керуючись внутрішнім переконанням, у кожному конкретному випадку, з урахуванням порушеного питання оцінює обґрунтованість доводів заявника щодо існування проблеми у застосуванні відповідної норми права, а також оцінює, чи необхідна така передача для формування єдиної правозастосовчої практики та забезпечення розвитку права. При цьому наявність виключної правової проблеми надає касаційному суду право та, відповідно, не покладає на нього обов`язку передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Клопотання скаржника не містить належного обґрунтування існування правової проблеми у цій справі саме у правозастосуванні відповідних норм права, не обґрунтована відсутність сталої судової практики у відповідних питаннях та наявність виключної правової проблеми з врахуванням кількісного та якісного показників, не доведено існування різних позицій у застосуванні наведених норм матеріального права.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
4.1. ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" (постачальник) та ОСББ "Святослава Хороброго-33" (споживач) 29.03.2018 уклали договір про постачання електричної енергії №02085-00, за умовами пункту 1 якого постачальник зобов`язався продавати електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач - оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.
За умовами пункту 4.2.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану згідно з Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) №562 від 04.05.2006, із змінами та доповненнями, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії, пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу або зняття пломб з засобів обліку, інших умов, визначених Методикою.
В акті розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (додаток №2 до договору від 29.03.2018) за об`єктом споживача - сходові клітини, вулиця Святослава Хороброго, 33 сторони встановили таке:
- балансова належність електромереж: ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" - ТП-581, РП-0,4кВ, РБ-13. КЛ-0,4кВ від РБ-13 в РП-0,4кВ ТП-581 до електрощитової житлового будинку №33 по вулиці Святослава Хороброго; споживача - електрощитова, внутрішні електричні мережі та прилад обліку електричної енергії житлового будинку №33 по вулиці Святослава Хороброго;
- межа балансової належності електромереж установлюється на кінцівках КЛ-0,4кВ в електрощитовій житлового будинку №33 по вулиці Святослава Хороброго;
- межа експлуатаційної відповідальності сторін за стан та обслуговування електромереж на кінцівках КЛ-0,4кВ в електрощитовій житлового будинку №33 по вулиці Святослава Хороброго;
- постачальник несе відповідальність за: технічний стан та безпечну експлуатацію ТП-581, РП-0,4кВ, РБ-13, КЛ-0,4кВ під РБ-13 в РП-0,4кВ ТП-581 до електрощитової житлового будинку №33 по вулиці Святослава Хороброго, за надійне контактне з`єднання на межі балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін;
- споживач несе відповідальність за технічний стан та безпечну експлуатацію електрощитової та внутрішніх електричних мереж житлового будинку №33 по вулиці Святослава Хороброго, за збереження приладу обліку електричної енергії, пломби та електроустановки.
У загальній схемі електропостачання (додаток №10 до договору від 29.03.2018) наведена однолінійна схема зовнішнього електропостачання електроустановок споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача, точок приєднання електроустановок споживача, джерела живлення, засобів обліку електроенергії.
У додатку №11 до договору від 29.03.2018 вказаний перелік об`єктів споживача - сходові клітини житлового буднику №33, вулиця Святослава Хороброго; режим роботи установки споживача (години використання струмоприймачів) - 24 години на добу, 7 робочих днів на тиждень.
Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії.
Згідно з пунктом 6 Постанови після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Відповідно до положень пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії місцевими електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" (оператор системи) та ОСББ "Святослава Хороброго-33" (споживач) 01.01.2019 уклали договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
За умовами п. 1.1 цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам як послуги оператора системи розподілу.
На підставі п. 2.1 договору оператор системи зобов`язався надавати споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки/точок розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу.
Згідно з п. 8.9 договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ, Закону України "Про ринок електричної енергії" та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження.
11.03.2019 посадовими особами АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" проведена перевірка об`єкта споживача, розташованого за адресою: місто Дніпро, вулиця Святослава Хороброго, будинок 33, характеристикою об`єкта є освітлення сходових клітин, розетки.
В процесі проведення перевірки виявлено порушення споживачем п. 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, пп. 5, 6, 7 п. 2.1 Методики, яке полягає у самовільному підключенні струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі ОСББ "Святослава Хороброго-33" поза приладом обліку №378271 без порушення схеми обліку, самовільне підключення виконане проводами Т.3 - Т.9 АПВ 2*2,5 освітлення сходових клітин та підвалу від електричних щитів 1 - 6 під`їзду та підвалу; проводами Т.10, Т.11 ВВГ 2*2,5 - розетки підвалу від електричних щитів підвалу житлового будинку з метою безоблікового споживання електричної енергії. Самовільне підключення виконано приховано, виявлено при проведенні технічної перевірки з використанням АРРА. При включенні навантаження електричний лічильник №378271 не обліковує спожиту електричну енергію. Споживачу продемонстровано порушення. Схема електричного постачання вказана в додатку до акту.
За результатами перевірки складено акт про порушення №121748 від 11.03.2019.
В пункті 3 акту про порушення міститься таблиця, в якій відображено результати проведення вимірів параметрів схеми електропостачання споживача на дату складення акта про порушення (ділянка схеми підключення; точка вимірювання, зазначена у схемі електропостачання споживача; матеріал проводу (кабелю); переріз проводу (кабелю); струм споживання).
В додатку до акта наведена схема електроспоживання, на якій зазначені точки самовільного підключення Т.3 - Т.9, Т.10, Т.11, вказана межа належності, визначено, що точки підключення (освітлення місць загального користування) розташовано на лініях квартирних стояків.
Акт про порушення та додаток до нього підписані представником споживача без зауважень.
Рішенням АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", оформленим протоколом №3-36 від 26.03.2019 засідання комісії по розгляду акта про порушення №121748 від 11.03.2019 споживачу нараховано до сплати 99 548 грн 30 коп. вартості необлікованої електричної енергії.
Нарахування проведено на підставі пункту 2.9 та за формулою 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. Потужність самовільних підключень (освітлення сходин та підвалу Т.3 - Т.9) визначена у розрахунку, виходячи із сумарної сили струму навантаження електроустановки згідно з актом про порушення (І = 20А), потужність самовільних підключень (розетки Т.10, Т.11) встановлено з урахуванням допустимого тривалого струму мідного кабелю ВВГ 2 х 1,5 мм2 (І = 19А). Тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 12 годин, період нарахування з 05.02.2018 по 11.03.2019.
Другий примірник протоколу засідання комісії від 26.03.2019 з розрахунком недоврахованої електричної енергії та рахунком №02085-00/3/№121748 на оплату вказаної вище суми надіслано на адресу ОСББ "Святослава Хороброго-33" супровідним листом №13515/1009 від 27.03.2019.
5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, якими керувався Суд
5.1. Відповідно до частини 1 статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
5.2. Підставою касаційного оскарження Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" зазначає пункт 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України та посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: щодо відсутності між сторонами справи на момент складання акта про порушення та прийняття оскаржуваного рішення комісії, договору про постачання електричної енергії.
При цьому в обґрунтування своєї позиції Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" зазначає, що у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі № 910/17955/17 Суд дійшов висновку, що нарахування за недовраховану електроенергію відповідач здійснив на підставі пункту 4.2.3. договору, воно є платою за поставлену електричну енергію. Так, Велика Палата Верховного Суду виклала правову позицію, згідно з якою нарахування вартості недоврахованої електричної енергії, що здійснена енергопостачальником на підставі акта про порушення є одностороннім визначенням однією стороною господарського зобов`язання розміру боргу іншої сторони.
З огляду на викладене, скаржник звертає увагу на те, що на момент складання акта про порушення та прийняття оскаржуваного рішення комісії, між Об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" та Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" не існувало договору про постачання електричної енергії.
5.3. Щодо посилання Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків "Святослава Хороброго-33" на постанову Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі № 910/17955/17 колегія суддів зазначає, що правовідносини в цій справі регулювалися іншими нормами матеріального права, щодо застосування яких Велика Палата Верховного Суду сформулювала відповідний правовий висновок, зокрема норами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) від 31.07.1996 № 28, які втратили чинність на підставі постанови НКРЕКП "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" від 14.03.2018 № 312.
У справі № 904/2055/19 правовідносини, що виникли у зв`язку зі складенням акта про порушення №121748 від 11.03.2019, регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).
Отже, на вирішення суду касаційної інстанції поставлено питання щодо наявності в Оператора системи повноважень за відсутності укладеного з ним договору про постачання електричної енергії складати акт про порушення та відповідно здійснювати нарахування вартості недоврахованої електричної енергії.
5.4. У Листі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.10.2017 №10835/13.1/7-17 зазначено, що 13 квітня 2017 року було прийнято Закон України "Про ринок електричної енергії", який набрав чинності (окрім деяких положень) 11 червня 2017 року.
Відповідно до Закону через 18 (вісімнадцять) місяців з дня набрання ним чинності відбудеться відокремлення видів діяльності з розподілу та постачання електричної енергії в існуючих вертикально-інтегрованих енергопостачальних компаніях. Тобто, один і той самий суб`єкт господарювання не матиме права одночасно здійснювати діяльність з розподілу та постачання електричної енергії. Так, розподіл електричної енергії будуть здійснювати оператори систем розподілу (суб`єкти природних монополій), а постачання електричної енергії споживачам - окремі від операторів систем розподілу юридичні особи - електропостачальники, які будуть обиратися споживачами. Тобто послуги з постачання та розподілу електричної енергії будуть надаватися окремими суб`єктами господарювання.
5.5. Як встановив суд апеляційної інстанції ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" (постачальник) та ОСББ "Святослава Хороброго-33" (споживач) 29.03.2018 уклали договір про постачання електричної енергії №02085-00, за умовами пункту 1 якого постачальник зобов`язався продавати електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач - оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.
Разом з тим відповідно до положень пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
При цьому у разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії місцевими електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
Так, 01.01.2019 АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" (оператором системи) та ОСББ "Святослава Хороброго-33" (споживачем) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що не заперечується сторонами.
Згідно з пунктом 8.9 договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ, Закону України "Про ринок електричної енергії" та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акту, має право внести до акту свої зауваження.
11.03.2019 посадовими особами АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" проведена перевірка об`єкта споживача, розташованого за адресою: місто Дніпро, вулиця Святослава Хороброго, будинок 33, характеристикою об`єкта є освітлення сходових клітин, розетки.
В процесі проведення перевірки виявлено порушення споживачем п. 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, пп. 5, 6, 7 п. 2.1 Методики, яке полягає у самовільному підключенні струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі ОСББ "Святослава Хороброго-33" поза приладом обліку №378271 без порушення схеми обліку, самовільне підключення виконане проводами Т.3 - Т.9 АПВ 2*2,5 освітлення сходових клітин та підвалу від електричних щитів 1 - 6 під`їзду та підвалу; проводами Т.10, Т.11 ВВГ 2*2,5 - розетки підвалу від електричних щитів підвалу житлового будинку з метою безоблікового споживання електричної енергії. Самовільне підключення виконано приховано, виявлено при проведенні технічної перевірки з використанням АРРА. При включенні навантаження електричний лічильник №378271 не обліковує спожиту електричну енергію. Споживачу продемонстровано порушення. Схема електричного постачання вказана в додатку до акту.
За результатами перевірки складено акт про порушення №121748 від 11.03.2019.
5.6. Отже, на момент складання акта про порушення між сторонами існували правовідносини на підставі договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, за яким АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" має статус Оператора системи.
5.7. Відповідно до пункту 1.1.1. ПРРЕЕ вони регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Розділом V ПРРЕЕ визначено права, обов`язки та відповідальність учасників роздрібного ринку.
Згідно з пунктом 5.1.1. ПРРЕЕ оператор системи має право, серед іншого:
на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;
проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
Пунктом 5.1.2. ПРРЕЕ передбачено, що електропостачальник має право, зокрема на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.
Відповідно до підпунктів 20, 25 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний:
не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;
оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Розділом VIII ПРРЕЕ врегульовано порядок розгляду звернень, скарг, претензій та актів про порушення цих Правил.
Пунктами 8.2.4, 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
Відповідно до п. 8.2.7 Правил кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
5.8. Отже, виходячи зі змісту наведених норм саме Оператор системи, з яким укладено договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, має повноваження проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії, визначати обсяг та вартість необлікованої електричної енергії, складати акт про порушення та отримувати на свій поточний рахунок відповідні кошти. При цьому електропостачальник має лише право на безперешкодний доступ до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи касаційної скарги про те, що відсутність договірних відносин за договором постачання свідчить про неможливість відповідача здійснити нарахування за поставлену електричну енергію, що була недоврахована (необлікована).
Наведеним також спростовуються доводи скаржника про наявність правових підстав для скасування судових рішень та направлення справи на новий розгляд з підстав передбачених статтею 310 Господарського процесуального кодексу, оскільки господарськими судами не встановлено тієї обставини, за яким же саме договором було здійснено нарахування вартості отриманої електричної енергії.
5.10. Доводи касаційної скарги про те, що суди попередніх інстанцій, застосувавши до спірних правовідносин частину 1 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" не врахували положення її частини 3, колегія суддів відхиляє з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно з частиною 3 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді:
1) попередження про необхідність усунення порушень;
2) штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Виходячи зі змісту наведених норм, а також наведених вище норм ПРРЕЕ, застосування санкцій, передбачених частиною 3 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", не виключає можливість визначення Оператором системи обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на підставі ПРРЕЕ, у разі виявлення порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії.
5.11. Щодо доводів касаційної скарги про те, що розрахунок здійснюється або з дати контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки, які відповідачем не проводились, що в свою чергу призвело до нарахування за поставлену електричну енергію, що була недоврахована (необлікована), за період з 05.02.2018 по 11.03.2019, і наведене суперечить принципам справедливості, добросовісності та розумності, колегія суддів зазначає таке.
Згідно з підпунктом 7 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, остання застосовується на підставі акту про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою в разі виявлення порушень Правил користування електричною енергією, у тому числі, підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.
Пунктом 2.9 Методики передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 цієї Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт.год), розраховується за формулою (2.7) Методики.
Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6) Методики, а саме: кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок (Д пер, день), визначається за формулою Д пер = Д пор + Д усун, (2.6), де:
Д пор - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, Д пор визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки, або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття прав власності або користування (у разі якщо технічна перевірка у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на об`єкт до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки.
Д усун - кількість робочих днів споживача від дня виявлення порушення до дня його усунення або від дня виявлення порушення до дня припинення електропостачання через невиконання споживачем припису чи вимоги щодо усунення порушення.
Відповідно до пункту 4.2. розділу 4 глави X Кодексу комерційного обліку електричної енергії (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) технічна перевірка ВОЕ здійснюється ОСР не менше одного разу на 3 роки відповідно до розробленого плану технічних перевірок.
Отже, виходячи зі змісту наведених пунктів Методики та Кодексу комерційного обліку електричної енергії, їхні положення узгоджуються в частині визначення періодичності проведення технічних перевірок та строку, за який здійснюється перерахунок, що спростовує доводи скаржника про недотримання принципів справедливості, добросовісності та розумності.
Суди попередніх інстанцій, здійснивши перевірку розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії, дійшли висновку про його правильність.
Крім того, господарські суди врахували, що відповідно до листа НКРЕКП №6072/20/7-19 від 05.06.2019 згаданий розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" виконано правильно.
6. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
6.1. Згідно зі статтею 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
6.2. З огляду на встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи, виходячи із меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що відсутні правові підстави для зміни чи скасування оскаржуваних судових рішень.
7. Судові витрати
7.1. З огляду на те, що Верховний Суд залишає касаційну скаргу без задоволення, судові витрати, пов`язані з розглядом справи у суді касаційної інстанції, покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 236 238 240 300 301 308 309 314 315 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Касаційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Святослава Хороброго-33" залишити без задоволення, а постанову Центрального апеляційного господарського суду від 09.06.2020 та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 09.09.2019 у справі № 904/2055/19 - без змін.
2. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Головуючий В. Студенець
Судді І. Кондратова
О. Мамалуй