ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2022 року
м. Київ
cправа № 916/569/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Ткаченко Н.Г. - головуючого, Жукова С.В., Огородніка К.М.,
за участю секретаря судового засідання Громак В.О.
за участю представників: ОСББ "Люсторфська дорога 56" - адвоката Швець К.О., Одеської міської ради - Садардінової І.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції (через Південно-західний апеляційний господарський суд) касаційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Люсторфська дорога 56"
на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.11.2021
та рішення Господарського суду Одеської області від 13.07.2021
у справі № 916/569/21
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Люсторфська дорога 56"
до Одеської міської ради
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Департаменту міського господарства Одеської міської ради та Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Вузовський"
про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2021 року ОСББ "Люсторфська дорога 56" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради, в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 20.04.2021 та заяви про зміну предмету позову від 18.05.2021), просило зобов`язати Одеську міську раду здійснювати утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд багатоквартирного будинку за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, буд, 56, у відповідності до Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства України №76 від 17.05.2006, Наказу Міністерства охорони здоров`я України №145 від 17.03.2011 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №54 від 14.02.2012 та план-схемі території, що підлягає санітарному очищенню.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 26.04.2021 залучено до участі у справі, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Департамент міського господарства Одеської міської ради та Комунальне підприємство Житлово-комунальний сервіс "Вузовський".
Рішенням Господарського суду Одеської області від 13.07.2021 у справі № 916/569/21 (суддя Погребна К.Ф.) у задоволенні позову ОСББ "Люсторфська дорога 56" відмовлено повністю.
Рішення суд першої інстанції мотивовано тим, що відповідний обов`язок по утриманню та благоустрою прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку покладений саме на позивача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Обґрунтовуючи відсутність підстав для задоволення позовних вимог суд посилався на ч. 2 ст. 1, ст. ст. 4, 15, 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", ч. 8 ст. 1, п. 6 ч. 1 ст. 1, ст. 5, ч. 1 ст. 9, ч. ч. 1, 2 ст. 10, ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ч. 2 ст. 382 ЦК України, ч. 2 ст. 42 , п. «д» ч. 2 ст. 92 ЗК України, Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово- комунального господарства № 17.05.2005 N 76, Наказ Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 № 150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.08.2004 за № 1046/9645, яким затверджено примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за № 927/11207.
За висновком суду, оскільки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється для забезпечення належного утримання та використання спільного майна, передбачених законодавством та статутними документами, реалізація цих нормативно-правових актів спрямована на забезпечення належного функціонування житлових будинків та прибудинкових територій протягом усього періоду їх використання за призначенням. Тому при визначенні витрат на утримання та управління багатоквартирним будинком, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку мають враховувати необхідність дотримання вимог цих нормативно- правових актів.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.11.2021 у справі № 916/569/21 (колегія суддів: Колоколов С.І. - головуючий, Головей В.М., Разюк Г.П.) рішення Господарського суду Одеської області від 13.07.2021 у справі № 916/569/21 залишено без змін.
ОСББ "Люсторфська дорога 56" звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.11.2021 та рішення Господарського суду Одеської області від 13.07.2021 у справі № 916/569/21; ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Підставою касаційного оскарження позивач зазначає п. 3 ч. 2 ст. 287 ГПК України - відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Обґрунтовуючи наявність підстав для скасування оскаржуваних судових рішень ОСББ "Люсторфська дорога 56" стверджує про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права (ч. 2 ст. 79 ГПК України, ст. 86 ГПК України, п.п. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ч. 4 ст. 238 ГПК України), невідповідність висновків судів нормам матеріального права (ч. ч. 1, 4 ст. 319 ЦК України, ч.1 ст. 322 ЦК України, ч. 2 ст. 327 ЦК України, ч. 1, 2, 3 ст. 78 ЗК України, ч. 1 ст. 79 ЗК України, ч. 1, 3, 9 ст. 79-1 ЗК України, ст.123 ЗК України, ст. 1, 25 Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку") та неправильне застосування норм Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених Рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI.
За твердженням скаржника, обов`язок відповідача - Одеської міської ради з утримання та благоустрою прибудинкової території безпосередньо взаємопов`язаний з фактом того, що земельна ділянка, на якій, відповідно, розташовується прибудинкова територія багатоквартирного будинку, належить до земель комунальної власності.
Разом з тим, позивач вважає, що оскільки ОСББ "Люсторфська дорога 56" в установленому законодавством порядку права власності/постійного користування на земельну ділянку не набуло, на баланс не приймало, а відтак, і обов`язок щодо утримання такого майна у нього відсутній.
Заявник касаційної скарги також наголошує, що ОСББ "Люсторфська дорога 56" не є управителем багатоквартирного будинку за адресою м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 56 та не надає житлово-комунальну послугу з управління багатоквартирним будинком, а здійснює управління багатоквартирним будинком шляхом самозабезпечення.
Від Одеської міської ради до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач просить постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.11.2021 та рішення Господарського суду Одеської області від 13.07.2021 у справі № 916/569/21 залишити без змін, а касаційну скаргу ОСББ "Люсторфська дорога 56" - без задоволення, посилаючись на те, що оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими.
Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги та доводи відзиву на касаційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено господарськими судами, 12.05.2017 у багатоквартирному будинку за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 56 було створено ОСББ "Люсторфська дорога 56", що підтверджується випискою з ЄДРПОУ та Статутом ОСББ.
За змістом ст. ст. 15 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Завданням суду при здійсненні правосуддя є забезпечення, зокрема, захисту прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави, отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
Предметом позову у справі, яка переглядається, є вимоги ОСББ "Люсторфська дорога 56" до Одеської міської ради щодо здійснення останньою утримання та благоустрою прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель і споруд, що знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, буд, 56, у відповідності до Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства України № 76 від 17.05.2006, Наказу Міністерства охорони здоров`я України № 145 від 17.03.2011, Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012 та план-схемі території, що підлягає санітарному очищенню.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСББ "Люсторфська дорога 56", не маючи на балансі, в користуванні чи у власності земельної ділянки, на якій могла б бути розміщена прибудинкова територія, не будучи балансоутримувачем багатоквартирного будинку, не має обов`язку із здійснення прибирання (санітарного очищення) території навколо (поблизу) будинку, в той час як Одеська міська рада, будучи власником землі, жодним чином не виконує обов`язку по санітарному очищенню територій, які належать до комунальної власності, чим порушує права співвласників багатоквартирного будинку.
За загальними правилами розподілу обов`язку доказування, кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України).
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Наведена норма зобов`язує суд у кожному конкретному випадку оцінювати наявні докази в їх сукупності, з урахуванням повноти встановлення всіх обставин справи, які необхідні для правильного вирішення спору.
Так, як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, розпорядженням міського голови від 28.07.2003 № 97-01р "Про передачу майна у повне господарське відання комунальним підприємствам "Дирекція єдиного замовника" житлові будинки територіальної громади міста Одеси були передані в повне господарське відання та прийняті на баланс КП "ЖКС "Вузівський".
Розпорядженням міського голови № 169-01р від 03.03.2008 "Про заходи щодо визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків комунальної власності" створена робоча група із визначення прибудинкових території багатоквартирних будинків.
Як було зазначено вище, 12.05.2017 у багатоквартирному будинку за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 56 було створено ОСББ "Люстдорфска дорога 56", що підтверджується випискою з ЄДРПОУ та Статутом ОСББ.
Попередніми судовими інстанціями встановлено, що в Акті приймання-передачі багатоквартирного будинку Люстдорфська дорога, 56 (з балансу) КП "ЖКС "Вузівський" в управління (на баланс) ОСББ "Люсторфська дорога 56" від 01.08.2017 у характеристиці багатоквартирного будинку (п. 5. Благоустрій прибудинкової території) визначено: площа газонів та квітник - 363 кв.м; площа асфальтових покрить - 1639 кв.м.; площа прибудинкової території - 2002 кв.м.
Судами досліджено, що п. 6 зазначеного Акту визначено перелік документів (технічна документація), яка передається разом із житловим будинком. Серед переліку документів міститься і план земельної ділянки об`єкта з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані; паспорт земельної ділянки; схеми креслення земельних ділянок; паспорт прибудинкової території тощо.
Частиною 2 ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Нормами ст. 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" на співвласників покладено обов`язок дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм.
Відповідно до ч. 8 ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
За змістом п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ч. 2 ст. 382 ЦК України, спільне майно багатоквартирного будинку - це приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку (ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Згідно з ч. 1 ст. 9 цього Закону, управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним (ч.ч. 1, 2 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об`єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об`єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об`єднання. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово- комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. «д» ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Частинами 1 - 4 ст. 42 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
Згідно зі ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право, зокрема, задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Статтею 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають, зокрема витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку.
Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 17.05.2005 N 76, утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
При формуванні розміру внесків на управління багатоквартирного будинку та прибудинкової території, з метою забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинку та прибудинкової території необхідно дотримуватися Обов`язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.07.2018 № 190, а саме: 1.Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: водопостачання; водовідведення; теплопостачання; гарячого водопостачання; зливової каналізації; електропостачання; газопостачання. 2.Технічне обслуговування ліфтів. 3.Обслуговування систем диспетчеризації. 4.Обслуговування димових та вентиляційних каналів. 5.Технічне обслуговування систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності). 6. Поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків), та іншого спільного майна багатоквартирного будинку. 7. Поточний ремонт внутрішньобудинкових систем: водопостачання; водовідведення; теплопостачання; гарячого водопостачання; зливової каналізації; електропостачання; газопостачання. 8.Поточний ремонт систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їхньої наявності). 9.Прибирання прибудинкової території. 10.Прибирання приміщень загального користування (у тому числі допоміжних). 11.Прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протипожежними сумішами. 12.Дератизація.13.Дезінсекція.14.Придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку.
Таким чином, з урахуванням наведеного, витрати з управління багатоквартирним будинком включають у себе витрати з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території (обов`язковий перелік).
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.
Як у позовній заяві, так і у касаційній скарзі ОСББ "Люсторфська дорога 56" зазначає, що здійснює управління багатоквартирним будинком за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 56 шляхом самозабезпечення і при цьому не надає житлово-комунальну послугу з управління багатоквартирним будинком та не має обов`язку здійснювати прибирання (санітарного очищення) прибудинкової території.
Разом із тим, як зазначено вище, згідно зі ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право, зокрема, задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: 1) утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; 2) купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; 3) поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" утримання в належному стані території - це використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об`єктів благоустрою.
Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 5, 10, 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" Рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI затверджено Правила благоустрою території міста Одеси.
Правила благоустрою території міста Одеси є обов`язковими для виконання на території міста Одеси, ними встановлюється порядок благоустрою та утримання об`єктів благоустрою міста Одеси, визначаються правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні основи благоустрою.
Відповідно до п. 1.9 Розділу 1 цих Правил, утримання будинків і прибудинкових територій це діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи із забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Пунктом 7.1 Розділу 7 Правил благоустрою території міста Одеси обов`язок по механізованому та ручному прибиранню територій, вчинення протипожежних заходів дворів, тротуарів, покриття проїзної частини, територій, прилеглих до будівель громадської забудови, прибудинкової території, у тому числі будівель, що утримуються товариством власників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом покладається на балансоутримувача будівель, товариства власників багатоквартирного будинку, житлово- будівельні кооперативи.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями, підтверджується матеріалами справи та зазначалося вище, відповідно до Акту приймання-передачі багатоквартирного будинку від 01.08.2017, з балансу КП "ЖКС "Вузівський" в управління (на баланс) ОСББ "Люсторфська дорога 56" було передано багатоквартирний будинок за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 56 з відповідними характеристиками, та зокрема визначено: площа газонів та квітник - 363 кв.м; площа асфальтових покрить - 1639 кв.м.; площа прибудинкової території -2002 кв.м. (п. 5. Благоустрій прибудинкової території).
Крім того, судами було досліджено та встановлено, що відповідно до листа Київської районної адміністрації від 08.10.2020 за № 746-К, обов`язок прибирання, вчинення протипожежних заходів, знищення бур`янів та відповідальність за збереження зелених насаджень та території від будинку № 56 по вул. Люстдорфська дорога, до бордюрного каменю проїжджої частини вул. Люстдорфська дорога вздовж всієї ділянки будинку покладається на ОСББ "Люсторфська дорога 56".
Отже, врахувавши приписи зазначених вище правових норм та положення вказаних нормативно-правових актів, дослідивши наведені вище обставини, суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що обов`язок по утриманню та благоустрою прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд багатоквартирного будинку за адресою: м.Одеса, вул. Люстдорфська дорога, буд, 56 покладений саме на ОСББ "Люсторфська дорога 56".
У справі, що розглядається, надавши оцінку наявним у справі доказам, доводам та запереченням обох сторін, встановивши, що відповідний обов`язок по утриманню та благоустрою прибудинкової території вказаного вище багатоквартирного житлового будинку покладений саме на позивача, суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний суд, дійшли обґрунтованого висновку про те, що позивачем не доведено наявності у відповідача обов`язку здійснювати утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель та споруд за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, буд, 56.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція не вправі встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, а лише на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (ст. 300 ГПК України).
Відтак, виходячи з аналізу наведених вище норм, за сукупністю встановлених судами фактичних обставин у цій справі, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСББ "Люсторфська дорога 56" про зобов`язання Одеської міської ради здійснювати утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель і споруд за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, буд, 56, у відповідності до Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства України № 76 від 17.05.2006, Наказу Міністерства охорони здоров`я України №145 від 17.03.2011, Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012 та плану-схемі території, що підлягає санітарному очищенню.
При цьому, матеріали справи свідчать про те, що місцевий та апеляційний господарські суди всебічно, повно і об`єктивно дослідили матеріали справи в їх сукупності, дали вірну юридичну оцінку обставинам справи та, відтак, правильно, з дотриманням норм процесуального права та правильним застосуванням норм матеріального права вирішили спір у справі.
Посилання позивача на те, що земельна ділянка, на якій розміщена прибудинкова територія багатоквартирного будинку, не перебуває у нього на балансі, у праві власності чи постійному користуванні, а тому ОСББ "Люсторфська дорога 56" не має обов`язку із здійснення її прибирання (санітарного очищення), відхиляються колегією суддів, оскільки не відповідають обставинам справи та ґрунтуються на неправильному тлумаченні зазначених вище правових норм, якими врегульовано питання використання землі під багатоквартирними житловими будинками.
Разом з цим, наведені у касаційній скарзі аргументи ОСББ "Люсторфська дорога 56" про наявність правових підстав для зобов`язання Одеської міської ради здійснювати утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель і споруд не знайшли свого підтвердження під час касаційного перегляду, не спростовують законних та обґрунтованих висновків судів першої та апеляційної інстанцій про відмову у задоволенні позовних вимог.
Водночас, аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків судів, суд касаційної інстанції виходить з того, що Європейським судом з прав людини у рішенні Суду у справі Трофимчук проти України № 4241/03 від 28.10.2010 зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод сторін.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах "Пономарьов проти України" та "Рябих проти Російської Федерації", у справі "Нєлюбін проти Російської Федерації"), яку згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ як джерело права, повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду, перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію. Повноваження вищих судів щодо скасування чи зміни тих судових рішень, які вступили в законну силу та підлягають виконанню, мають використовуватися для виправлення фундаментальних порушень.
Отже, аргументи, викладені ОСББ "Люсторфська дорога 56" у касаційній скарзі, не можуть бути підставами для скасування оскаржуваних судових рішень, оскільки вони спростовуються встановленими у справі обставинами та не доводять порушення або неправильного застосування судами норм матеріального та процесуального права, а колегія суддів не встановила допущених судами першої та апеляційної інстанцій фундаментальних порушень при розгляді спору у цій справі.
Враховуючи викладене, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що постанова Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.11.2021 та рішення Господарського суду Одеської області від 13.07.2021 у справі № 916/569/21 прийняті судами у відповідності до фактичних обставин та у відповідності до вимог матеріального права і процесуального права, підстав для їх зміни або скасування не вбачається.
Оскільки суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає і підстав для скасування оскаржуваних судових рішень не вбачається, судові витрати відповідно до ст.129 ГПК України покладаються на заявника касаційної скарги.
Керуючись ст. ст. 300 301 314 315 317 ГПК України, Суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Люсторфська дорога 56" залишити без задоволення.
Постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.11.2021 та рішення Господарського суду Одеської області від 13.07.2021 у справі № 916/569/21 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий, суддя Ткаченко Н.Г.
Судді Жуков С.В.
Огороднік К.М.