Стаття 5. Рахунки у цінних паперах
1. Рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.
Рахунок у цінних паперах депонента відкривається Національним банком України при провадженні ним депозитарної діяльності депозитарної установи на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах особам, визначеним Національним банком України за погодженням з Комісією відповідно до закону.
{Частину першу статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2210-VIII від 16.11.2017 }
Депозитарна установа може відкрити депоненту цінних паперів декілька рахунків у цінних паперах депонента.
{Частину першу статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах укладається між депонентом та депозитарною установою, відповідно до якого депозитарна установа в установленому Комісією порядку на рахунку у цінних паперах веде облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав зазначених осіб на цінні папери, що обліковуються на певному рахунку у цінних паперах, та обмеження таких прав.
Депозитарна установа на власному рахунку у цінних паперах в установленому Комісією порядку (Національний банк України - у порядку, встановленому ним за погодженням з Комісією) веде облік цінних паперів, що належать їй на праві власності, а також облік прав на ці цінні папери та обмеження таких прав (крім випадків, встановлених законом).
{Абзац п'ятий статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Рахунок умовного зберігання в цінних паперах (далі - рахунок ескроу в цінних паперах) відкривається депозитарною установою власнику цінних паперів на підставі договору рахунка ескроу в цінних паперах, що укладається між власником цінних паперів, бенефіціаром та депозитарною установою або між власником цінних паперів та депозитарною установою.
{Частину першу статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Депозитарна установа може відкрити власнику цінних паперів декілька рахунків ескроу у цінних паперах.
{Частину першу статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
За договором рахунка ескроу в цінних паперах депозитарна установа в установленому Комісією порядку веде облік прав на цінні папери та обмежень прав на та прав за цінними паперами на відповідному рахунку та виконує виключно операції переказу цінних паперів бенефіціару або вказаній ним особі, або переказу таких цінних паперів їх власнику на визначений ним рахунок за настання підстав, передбачених таким договором.
{Частину першу статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Договором рахунка ескроу в цінних паперах на депозитарну установу може бути покладений обов’язок щодо перевірки настання підстав для переказу цінних паперів бенефіціару або вказаній ним особі або повернення їх власнику цінних паперів шляхом переказу на його рахунок у цінних паперах, відкритий на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах. Якщо обов’язок щодо перевірки настання підстав для переказу цінних паперів покладено на іншу, ніж депозитарна установа, особу, депозитарна установа має право здійснювати такий переказ виключно за умови отримання від іншої особи документів, що підтверджують настання підстав, зазначених у договорі рахунка ескроу в цінних паперах.
{Частину першу статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Якщо інше не передбачено договором рахунка ескроу в цінних паперах, ні власник цінних паперів, ні бенефіціар не мають права розпоряджатися цінними паперами, права на які обліковуються на рахунку ескроу в цінних паперах.
{Частину першу статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Звернення стягнення та/або накладення арешту на цінні папери, права на які обліковуються на рахунку ескроу в цінних паперах, за зобов’язаннями власника цінних паперів, бенефіціара (у тому числі у разі їх ліквідації) не допускається. При цьому допускається звернення стягнення та/або накладення арешту на право вимоги власника цінних паперів або бенефіціара до депозитарної установи на підставі договору рахунка ескроу в цінних паперах (у тому числі на право вимоги переказу прав на цінні папери (або їх частини), права на які обліковуються на рахунку ескроу в цінних паперах, за настання підстав, встановлених договором ескроу).
{Частину першу статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Депоненту, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, належать у сукупності всі права на цінні папери та права за цінними паперами, що обліковуються на рахунку у цінних паперах депонента.
Кількість прав на цінні папери та прав за цінними паперами на рахунку у цінних паперах депонента має бути цілим невід’ємним числом.
{Абзац частини першої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2418-VIII від 15.05.2018 }
Власник цінних паперів, співвласники цінних паперів можуть передати власні повноваження щодо відкриття рахунка у цінних паперах іншій особі, уповноваженій діяти від його (їх) імені на підставі визначеного законодавством правочину.
Депозитарна установа в процесі відкриття рахунка в цінних паперах депонента присвоює власникові цінних паперів код власника цінного паперу в порядку, встановленому Центральним депозитарієм за погодженням з Комісією.
2. Рахунок у цінних паперах номінального утримувача відкривається депозитарною установою або Національним банком України при провадженні ним діяльності депозитарної установи іноземній фінансовій установі, що відповідає встановленим законодавством вимогам, на підставі договору про надання послуг з обслуговування рахунка в цінних паперах номінального утримувача. Відповідний договір має передбачати обов’язок номінального утримувача щодо розкриття інформації у випадках, передбачених законом, та встановлення у передбаченому законодавством порядку обмежень щодо цінних паперів власника, права на які та права за якими обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача, на підставі отриманих від депозитарної установи підтвердних документів.
{Абзац перший частини другої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Рахунок у цінних паперах номінального утримувача не може бути відкритий депозитарною установою іноземній фінансовій установі, яка створена відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України", та/або яка прямо чи опосередковано контролюється особами, які є резидентами зазначеної держави.
Договір про надання послуг з обслуговування рахунка в цінних паперах номінального утримувача має передбачати обов’язок номінального утримувача щодо дотримання (виконання) ним вимог законодавства, у тому числі законодавства України з питань застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), рішення про застосування яких приймаються державами з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян, суспільства та держави.
На рахунку в цінних паперах номінального утримувача депозитарна установа в порядку, встановленому Комісією, веде облік цінних паперів, прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що належать клієнтам номінального утримувача, а також клієнтам клієнта номінального утримувача. На цінні папери, права на які обліковуються на рахунку номінального утримувача, не може бути звернено стягнення за зобов’язаннями номінального утримувача.
Депозитарна установа може відкрити іноземній фінансовій установі декілька рахунків у цінних паперах номінального утримувача.
{Абзац п’ятий частини другої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Номінальний утримувач розкриває інформацію про власників та належні їм цінні папери, операції з цінними паперами у випадках, встановлених законодавством. Депозитарна установа, що відкрила рахунок номінального утримувача, зобов’язана в порядку та строки, встановлені законодавством, повідомляти офіційним каналом зв’язку Комісію про виявлені факти порушення номінальним утримувачем встановлених законом вимог щодо розкриття інформації.
{Абзац шостий частини другої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
У разі нерозкриття номінальним утримувачем інформації відповідно до вимог цього Закону Комісія має право заборонити або обмежити на строк до усунення зазначеного порушення проведення всіх або окремих депозитарних операцій на рахунку в цінних паперах номінального утримувача.
Кількість прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах номінального утримувача має бути цілим невід’ємним числом.
{Статтю 5 доповнено новою частиною згідно із Законом № 2418-VIII від 15.05.2018 }
3. Рахунок (рахунки) у цінних паперах депозитарної установи, на якому (яких) зберігаються та обліковуються цінні папери, відкривається (відкриваються) депозитарній установі Центральним депозитарієм або у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на підставі депозитарного договору. Центральний депозитарій або Національний банк України може відкрити декілька рахунків у цінних паперах депозитарній установі.
{Абзац перший частини третьої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2418-VIII від 15.05.2018, № 738-IX від 19.06.2020 ; в редакції Закону № 1587-IX від 30.06.2021 }
Депозитарна установа на підставі відповідного договору має право відкрити рахунок (рахунки) в іноземній фінансовій установі, яка зареєстрована в державі, що є членом Європейського Союзу та/або членом Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) (крім іноземної фінансової установи, яка зареєстрована в державі, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України", та/або прямо чи опосередковано контролюється особами, які є резидентами зазначеної держави), для забезпечення надання своїм клієнтам послуг з обліку цінних паперів іноземних емітентів та обмежень щодо таких цінних паперів, реєстрації переходу права власності на відповідні цінні папери та інших послуг, передбачених законодавством такої держави.
{Частину третю статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2418-VIII від 15.05.2018 ; в редакції Законів № 738-IX від 19.06.2020 , № 1587-IX від 30.06.2021 }
На рахунку в цінних паперах депозитарної установи на підставі депозитарного договору в порядку, встановленому Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України, зберігаються та обліковуються цінні папери, права на які та права за якими належать депонентам такої депозитарної установи, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові.
{Абзац третій частини третьої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2418-VIII від 15.05.2018 , № 738-IX від 19.06.2020 }
Кількість цінних паперів на рахунку у цінних паперах депозитарної установи має бути цілим невід’ємним числом.
{Абзац четвертий частини третьої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2418-VIII від 15.05.2018 }
Депозитарний договір укладається між депозитарною установою і Центральним депозитарієм або між депозитарною установою і Національним банком України, відповідно до якого Центральний депозитарій та/або Національний банк України веде на рахунку у цінних паперах депозитарної установи зберігання та облік цінних паперів, відповідно до встановленої цим Законом компетенції, права на які та права за якими належать депонентам такої депозитарної установи, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, та самій депозитарній установі або Національному банку України за цінними паперами, що належать такій депозитарній установі.
{Абзац п'ятий частини третьої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2418-VIII від 15.05.2018 , № 738-IX від 19.06.2020 }
4. Рахунок у цінних паперах емітента відкривається емітенту Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів.
На рахунку в цінних паперах емітента на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів у порядку, встановленому Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України, зберігаються та обліковуються цінні папери власних випусків емітента та обмеження прав на цінні папери.
Кількість цінних паперів на рахунку у цінних паперах емітента має бути цілим невід’ємним числом.
{Абзац третій частини четвертої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2418-VIII від 15.05.2018 }
Договір про обслуговування випусків цінних паперів укладається між емітентом і Центральним депозитарієм або між емітентом і Національним банком України, відповідно до якого Центральний депозитарій або Національний банк України здійснює обслуговування корпоративних операцій емітента відповідно до встановленої цим Законом компетенції.
Договір про обслуговування випусків цінних паперів може передбачати порядок використання авторизованої електронної системи при проведенні загальних зборів власників цінних паперів емітента.
{Частину четверту статті 5 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2465-IX від 27.07.2022 }
Центральний депозитарій або Національний банк України може відкрити декілька рахунків у цінних паперах емітенту.
{Частину четверту статті 5 доповнено абзацом згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
5. Рахунок у цінних паперах депозитарію-кореспонденту відкривається Центральним депозитарієм або Національним банком України на підставі договору про кореспондентські відносини.
Рахунок у цінних паперах депозитарію-кореспонденту не може бути відкритий депозитарію іноземної держави або міжнародній депозитарно-кліринговій установі, які створені відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України", та/або які прямо чи опосередковано контролюються особами, які є резидентами зазначеної держави.
На рахунку в цінних паперах депозитарія-кореспондента на підставі договору про кореспондентські відносини обліковуються цінні папери, права за якими та права на які належать клієнтам депозитарія-кореспондента, а також клієнтам клієнта депозитарія-кореспондента.
Порядок обліку цінних паперів на рахунку в цінних паперах депозитарія-кореспондента, що відкривається депозитарію-кореспонденту Центральним депозитарієм, та особливості функціонування такого рахунка встановлюються Комісією. Порядок обліку цінних паперів на рахунку в цінних паперах депозитарія-кореспондента, що відкривається депозитарію-кореспонденту Національним банком України, та особливості функціонування такого рахунка встановлюються Національним банком України за погодженням з Комісією.
Кількість цінних паперів на рахунку в цінних паперах депозитарія-кореспондента має бути цілим невід’ємним числом.
Договір про кореспондентські відносини укладається між депозитарієм-кореспондентом і Центральним депозитарієм або між депозитарієм-кореспондентом і Національним банком України. Відповідно до такого договору Центральний депозитарій в установленому Комісією порядку або Національний банк України в порядку, встановленому Національним банком України за погодженням з Комісією, веде на рахунку в цінних паперах депозитарія-кореспондента облік цінних паперів, права на які та права за якими належать клієнтам депозитарія-кореспондента, а також клієнтам клієнта депозитарія-кореспондента.
Депозитарій-кореспондент розкриває інформацію про власників цінних паперів, належні їм цінні папери та операції з цінними паперами, що обліковуються на рахунку в цінних паперах депозитарія-кореспондента в Центральному депозитарії, в порядку та у випадках, встановлених Комісією, а інформацію про власників цінних паперів, належні їм цінні папери та операції з цінними паперами, що обліковуються на рахунку в цінних паперах депозитарія-кореспондента в Національному банку України, - в порядку та у випадках, встановлених Національним банком України за погодженням з Комісією.
Договір про кореспондентські відносини може також передбачати порядок переказу коштів між Центральним депозитарієм або Національним банком України та депозитарієм-кореспондентом у разі проведення корпоративних операцій емітента та в інших випадках, передбачених законодавством.
{Частина п'ята статті 5 в редакції Закону № 2418-VIII від 15.05.2018 }
6. Рахунок (рахунки) у цінних паперах Національному банку України відкривається (відкриваються) Центральним депозитарієм на підставі депозитарного договору про відкриття рахунка.
{Абзац перший частини шостої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
Особливості обліку цінних паперів на рахунку (рахунках) Національного банку України в Центральному депозитарії встановлюються Комісією за погодженням з Національним банком України.
{Абзац другий частини шостої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 }
7. Рахунок у цінних паперах особі, яка провадить клірингову діяльність, відкривається Центральним депозитарієм та/або Національним банком України на підставі договору про обслуговування особи, яка провадить клірингову діяльність. Такий договір може укладатися у формі депозитарного договору.
Договір про обслуговування особи, яка провадить клірингову діяльність, укладається між такою особою та Центральним депозитарієм або Національним банком України. Відповідно до такого договору Центральний депозитарій або Національний банк України веде в установленому Комісією порядку на рахунку в цінних паперах особи, яка провадить клірингову діяльність, облік цінних паперів, що використовуються особою, яка провадить клірингову діяльність, для створення передбаченої пунктом 10 частини першої статті 62 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" системи управління ризиками та гарантій особи, яка провадить клірингову діяльність, відповідно до встановленої цим Законом компетенції.
{Частина сьома статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2210-VIII від 16.11.2017 ; в редакції Закону № 738-IX від 19.06.2020 }
8. Вимоги до договорів, зазначених у попередніх частинах цієї статті, в тому числі права та обов’язки сторін договору, встановлюються Комісією, крім випадків, якщо стороною договору є Національний банк України.
У разі якщо Національний банк України є стороною договорів, зазначених у попередніх частинах цієї статті, вимоги до таких договорів, у тому числі права та обов’язки сторін договору, встановлюються Національним банком України за погодженням з Комісією.
Порядок відкриття, ведення та закриття рахунків депозитарних установ, емітентів, депозитаріїв-кореспондентів та осіб, які провадять клірингову діяльність, депонентів, номінальних утримувачів визначається Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України за погодженням з Комісією.
{Абзац третій частини восьмої статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2418-VIII від 15.05.2018 }