Стаття 208-5. Порядок призначення члена Дорадчої групи експертів
1. Відповідно до статті 10 - 2 Закону України "Про Конституційний Суд України" Верховна Рада призначає одну особу до складу Дорадчої групи експертів.
Підготовку питання щодо призначення члена Дорадчої групи експертів у Верховній Раді здійснює комітет, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України.
2. Верховна Рада призначає особу до складу Дорадчої групи експертів на підставі пропозицій депутатських фракцій (депутатських груп).
3. Апарат Верховної Ради за поданням комітету, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, оприлюднює на офіційному веб-сайті Верховної Ради оголошення про початок прийняття пропозицій стосовно кандидатури до складу Дорадчої групи експертів від депутатських фракцій (депутатських груп) не пізніше ніж за два місяці до дня закінчення строку, на який було призначено члена Дорадчої групи експертів.
У разі дострокового припинення повноважень члена Дорадчої групи експертів оголошення про початок прийняття пропозицій стосовно кандидатури до складу Дорадчої групи експертів від депутатських фракцій (депутатських груп) оприлюднюється протягом 10 днів з дня утворення відповідної вакансії. При цьому якщо такий член Дорадчої групи експертів мав обраного заступника і такого заступника призначено на вакантну посаду члена Дорадчої групи експертів, таке оголошення оприлюднюється протягом 10 днів з дня закінчення строку повноважень цього заступника.
{Частина третя статті 208 - 5 в редакції Закону № 3277-IX від 27.07.2023 }
4. Депутатські фракції (депутатські групи) протягом 10 днів з дня опублікування відповідного оголошення подають до комітету, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, пропозиції стосовно кандидатури до складу Дорадчої групи експертів разом з документами, що підтверджують відповідність таких кандидатів вимогам статті 10 - 2 Закону України "Про Конституційний Суд України", а також письмову згоду кандидата на обробку його персональних даних та оприлюднення копій таких документів.
Депутатська фракція (депутатська група) пропонує виключно одну кандидатуру до складу Дорадчої групи експертів.
Депутатські фракції (депутатські групи) можуть узгодити спільну пропозицію стосовно кандидатури до складу Дорадчої групи експертів.
Інформація про осіб, запропонованих депутатськими фракціями (депутатськими групами) до складу Дорадчої групи експертів, разом із копіями поданих документів, що підтверджують відповідність таких кандидатів вимогам статті 10 - 2 Закону України "Про Конституційний Суд України", оприлюднюється на офіційному веб-сайті Верховної Ради з урахуванням обмежень, встановлених законом.
{Частина четверта статті 208 - 5 в редакції Закону № 3277-IX від 27.07.2023 }
5. Комітет, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, протягом 15 днів після закінчення строку, встановленого для подання пропозицій стосовно кандидатур до складу Дорадчої групи експертів від депутатських фракцій (депутатських груп), оцінює відповідність запропонованих кандидатів вимогам статті 10 - 2 Закону України "Про Конституційний Суд України" на своєму відкритому засіданні.
6. На засідання комітету, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, можуть бути запрошені кандидати, запропоновані депутатськими фракціями (депутатськими групами) до складу Дорадчої групи експертів.
Неприбуття на засідання комітету кандидатів, запропонованих депутатськими фракціями (депутатськими групами) до складу Дорадчої групи експертів, не перешкоджає розгляду комітетом питання щодо оцінки відповідності таких кандидатів вимогам статті 10 - 2 Закону України "Про Конституційний Суд України".
7. Комітет, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, приймає рішення про відхилення кандидатур, які не відповідають вимогам статті 10 - 2 Закону України "Про Конституційний Суд України".
8. Комітет, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, подає кандидатури, які відповідають вимогам статті 10 - 2 Закону України "Про Конституційний Суд України", на розгляд Верховної Ради.
9. Не пізніше ніж за п’ять днів до дати розгляду Верховною Радою відповідного питання народним депутатам надаються всі документи стосовно кандидатів, запропонованих депутатськими фракціями (депутатськими групами) до складу Дорадчої групи експертів.
10. До початку голосування стосовно кандидатів на пленарному засіданні Верховної Ради проводиться обговорення.
В обговоренні кандидатів беруть участь представники депутатських фракцій (депутатських груп), представники комітетів, народні депутати.
Кожен із кандидатів під час обговорення має право виступити на пленарному засіданні Верховної Ради.
Народні депутати можуть ставити запитання до кандидата на пленарному засіданні Верховної Ради щодо будь-якої інформації стосовно кандидата, крім інформації, яка стосується його приватного життя і щодо якої відсутні розумні підстави вважати, що вона може бути важливою для визначення здатності кандидата належним чином виконувати повноваження члена Дорадчої групи експертів, а також інформації, що становить державну таємницю.
11. Після завершення виступів кандидатів та обговорення кандидатів проводиться голосування.
12. Призначення особи до складу Дорадчої групи експертів здійснюється Верховною Радою відкритим голосуванням у два етапи:
1) рейтингове голосування;
2) голосування за призначення особи членом Дорадчої групи експертів.
13. Для визначення рейтингу кандидатів Верховна Рада проводить відкрито рейтингове голосування щодо кожного кандидата окремо.
14. Голосування за призначення особи членом Дорадчої групи експертів здійснюється Верховною Радою щодо того кандидата, який за підсумками рейтингового голосування отримав найбільшу кількість голосів народних депутатів.
Верховна Рада призначає особу членом Дорадчої групи експертів відкритим голосуванням більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради.
15. Якщо за результатами відкритого голосування кандидат не отримав більшості голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради, його кандидатура вважається відхиленою, проводиться повторне відкрите голосування за наступного у рейтингу кандидата.
Якщо за результатами повторного відкритого голосування жоден кандидат, запропонований депутатськими фракціями (депутатськими групами), не отримав більшість голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради, Апарат Верховної Ради за поданням комітету, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, оприлюднює на офіційному веб-сайті Верховної Ради оголошення про початок повторного прийняття пропозицій щодо кандидатури до складу Дорадчої групи експертів від депутатських фракцій (депутатських груп).
16. Результати голосування за призначення особи членом Дорадчої групи експертів оформлюються постановою Верховної Ради.
17. Верховна Рада розглядає питання про обрання заступника члена Дорадчої групи експертів за правилами та відповідно до положень цієї статті.
Депутатська фракція (депутатська група) може запропонувати виключно одну кандидатуру заступника члена Дорадчої групи експертів.
{Статтю 208 - 5 доповнено частиною сімнадцятою згідно із Законом № 3277-IX від 27.07.2023 }
{Регламент доповнено статтею 208 - 5 згідно із Законом № 2846-IX від 13.12.2022 }